Büyük Kanyon
Açıklama: Büyük Kanyon, bir çok renge sahip; Kolorado Nehri çevresinde; Amerika Birleşik Devletleri'nin Arizona eyaletinde bulunan kanyondur. Büyük Kanyon Ulusal Parkı içinde bulunur ve bu Amerika'daki ilk ulusal parklardan biridir. Theodore Roosevelt Büyük Kanyon'un büyük bir hayranıydı ve bir çok kez avlanmak ve sehir için burayı ziyaret etmişti.

Kanyon, Kolorado Irmağı'nın kanalı milyonlarca yılda yarmasıyla oluşmuştur. 466 kilometre uzunluğunda ve 400 metre ila 2.4 kilometre uzunluğu arasında değişmektedir. Derinlik açısından da 1600 metreye kadar ulaşır. Bu kesiklerde Dünya'nın 2 milyar yıllık tarihi gözükebilmektedir.

Büyük Kanyon bir Avrupalı tarafından farkedilmesi ilk kez 1540 yılında; İspanyol Garcia Lopez de Cardenas tarafından olmuştur. İlk bilimsel araştırma ise John Wesley Powell eşliğinde 1869'da gerçekleşmiştir. Kızılderililer ise kanyonun duvarlarında yerleşim birimleri kurmuşlardır.

Kanyon, Dünya yüzeyinde nehirlerce oluşturulmuş derin vadi.

Bir çok kanyonu uzun süreli erozyonların yaylalar üzerinde oluşturduğu bilinmektedir. Kanyon yapılarının iki yanlarındaki duvarlar, erozyon ve aşınmaya dayanıklı sert kayalardan oluşur. Bunlar granit ya da kumtaşı gibi oluşumlardır. Kanyon oluşumunda hızlandırıcı etkisi olan hava akımları kuru alanlarda sulak bölgelere nazaran daha etkili olduklarından, kanyonlara bu tür bölgelerde daha sık rastlanır. Sualtı Kanyonları adından da anlaşılacağı üzere, deniz taban seviyesinde oluşan kanyon yapılarıdır. Karasal olanlarla hemen hemen aynı özelliklere sahip olan ve genellikle nehir ağızlarında vücut bulan bu yapıların oluşumlarında, sualtı akıntıları temel etkendir. Türkçe'ye Frenk dillerden gelen Kanyon adı, kaynağı İspanyolca asıllı olan cañón sözüdür.

Bu doğal oluşumun en bilinen örneği Arizona'da bulunan Büyük Kanyon'dur. Amerika Birleşik Devletleri'nin güney-doğu'sunda yer alan bu kanyon arkeolojik önem taşır; bunun nedeni Amerika kıtasının ilk sahipleri olarak da bilinen Kadim Pueblo Halkının bu çevrede geniş yerleşimler kurmuş olmasıdır.

Geniş bir kanyonun içinden akan bir nehir, duvarları jeolojik bir merdiveni andıran kanyonlar oluştururabilir. Bunlar siperli nehir ((entrenched river)) olarak anılırlar zira bu tip nehirlerin akış yollarını değiştirmeleri epey zordur. Colorado River ve Snake River (ABD kuzey-doğu) bu yapılara örnek teşkil edebilecek iki nehirdir.

En büyük kanyonlar

* Büyük Kanyon - Arizona, ABD,
* Copper Kanyonu - Chihuahua, Meksika

Uşak kanyonu dünyanın ikinci büyük kanyonudur.

En bilinen kanyonlar

* Avon Gorge Bristol'da, İngiltere
* Black Canyon of the Gunnison, Colorado'da, ABD
* Canyon Fortaleza Cambará do Sul'da, Brezilya
* Cataract Gorge Launceston'da, Avustralya
* Cheddar Gorge Somerset'de, İngiltere
* Colca Canyon Colca River boyunca Peru
* Columbia River Gorge Pacific Northwest'de Amerika
* Fish River Canyon Namibia'da
* Glen Nevis Lochaber'de, İskoçya
* Grand Canyon du Verdon Provence'de, Fransa
* Gorges d'Ardèche, Fransa'da
* Gorges du Tarn Fransa'da
* Hells Canyon Idaho'da ve Oregon'da, ABD
* Ironbridge Gorge Shropshire'de, İngiltere
* Itaimbezinho Cambará do Sul'da, Brezilya
* Kloof Gorge Kloof'da, Güney Afrika
* Malacara Praia Grande'da, Brezilya
* Palo Duro Canyon Texas'da, ABD
* Red River Gorge Kentucky'da, ABD
* Royal Gorge Colorado'da, ABD
* Tara River Canyon Montenegro'da
* Three Gorges Çin'de
* Kings Canyon California'da, ABD
* Vikos Gorge Yunanistan'da
* Taroko Gorge Tayvan'da

wikipedia.org
Anahtar Kelimeler: Kanyon, Resimleri, Büyük, Kanyon, Resimleri, Kanyon, Fotoğrafları, ManzaralarıÖnceki Resim Resmin Adı : Büyük Kanyon
Büyük Kanyon

Paylaş
Sonraki Resim

Önceki Resim:
Ortaköy İncesu Kanyonu  
 Sonraki Resim:
Kanyon Resimleri


 

Anasayfa / Kanyon Resimleri / Büyük Kanyon En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik