Harika Manzara
Açıklama: Nüfus

* Adana, DİE 2000 yılı sayımı kesin sonuçlarına göre il genel nüfusu 1.854.270.(Bkz: Tablo 3) Adana şehir merkezi 1.133.028 nüfusu ile 2000 yılından beri Türkiye'nin 5. büyük şehridir.(Bkz: Tablo 4)
* Nüfus yoğunluğu, Türkiye ortalamasının iki katına yakındır (95 kişi/km2).
* Nüfusun yaklaşık %66'sı kentsel; %34'ü de kırsal kesimde yaşamaktadır.
* Adana ili, nüfus artış hızı bakımından Türkiye'de 3. sırada yer alır (yılda yaklaşık %0.36).
* Çalışan nüfusun genel nüfusa oranı %40'ın üstündedir. Bunun yaklaşık %65'i tarım, %15'i işleme endüstrisi kollarında çalışır.

İklim

Adana ilinde en yüksek sıcaklık 45°C, en düşük sıcaklık ise -1C dolaylarındadır. İlde en çok yağış ise bahar aylarında görülür. Özellikle yazın ortalama nisbi nemin %90 'ın üzerine çıktığı da görülebilir.

Aladağ, Feke, Pozantı, Saimbeyli, Tufanbeyli ilçeleri dağlık ve yüksek yayla karakterindeki geçit bölgeleri olup ova kesiminden farklı iklim değerlerine sahiptir. Bu bakımdan il genelinde tarımsal faaliyetler uzun zaman periyodunda tamamlanmaktadır.

İlde iklim dağlık ve ovalık alanlarda farklılık göstermekle birlikte tipik akdeniz iklimi karakterindedir.Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Yükseklerde yağışlar genellikle kar şeklinde düşmektedir.
Anahtar Kelimeler: Adana, Resimleri, Seyhan, ceyhan, baraj, nemrut, daüğ, taşköprü, şelale, camii, güzel, resimÖnceki Resim Resmin Adı : Harika Manzara
Harika Manzara

Paylaş
Sonraki Resim

Önceki Resim:
Kampüs  
 Sonraki Resim:
Güzel Görüntü


 

Anasayfa / Türkiye Resimleri / Akdeniz Bölgesi Resimleri / Adana Resimleri / Harika Manzara En Güzel Resimler | Yeni Resimler  
Design by 7dana.com  


resim güzel resimler Gizlilik